Konstrundan Mittskåne

Skånska konstnärer i centrum

Konstrundan Mittskåne has 114 registered members
Namn
Bild
Teknik
Ort
Vibeke Ahnelöf
Keramik
Höör
Jan Åkesson
Annan teknik/ Blandteknik, Foto
Höör
Gunilla Andersson
Akvarell, Olja/Akryl
Osby
Håkan Andersson
Foto, Akvarell
Eslöv
Emelie Ånskog
Foto, Teckning, Olja/Akryl
Sösdala
Åsa Antalffy Eriksson
Olja/Akryl
Sösdala
Jane Asplund Rosenqvist
Annan teknik/ Blandteknik, Grafik, Akvarell, Textil bild
Hässleholm
Eva Bakran
Grafik, Teckning, Gouache
Åsljunga
Anette Bech
Akvarell, Olja/Akryl
Bjärnum
Claus Becker
Trä, Akvarell, Skulptur
Ludvigsborg
Gunhild Becker
Textil bild
Ludvigsborg
Thomas Bertdahl
Olja/Akryl
Vinslöv
Eigil Bokelund
-
Klaröd,Kristianstad
Lars Borin
Silver, Skulptur
Harlösa
Karl Georg Bramming
Skulptur
Sösdala
Ulf Christer Brandtman
Trä, Skulptur
Hörby
Carmen Chor
Annan teknik/ Blandteknik, Olja/Akryl
Höör
Kerstin Christensson
Akvarell
Tormestorp
Benkt Diehl
Foto
Tjörnarp
Lars Egelholm
Olja/Akryl
Örkelljunga
Nunna Ekdahl
Foto, Keramik, Akvarell, Teckning, Olja/Akryl
Höör
Mats Ekman
Annan teknik/ Blandteknik, Teckning, Olja/Akryl, Gouache
Marieholm
John Follin
Akvarell, Olja/Akryl
Höör
Annika Fransson
Olja/Akryl
Hässleholm
Lars Fredholm
Akvarell
Hörby
Åsa Fridén
Akvarell, Teckning
Ljungbyhed
Kristina Fureby
Annan teknik/ Blandteknik, Silver
Eslöv
Ulla Göransson
Annan teknik/ Blandteknik, Olja/Akryl
Gärds Köpinge
Gunnel Götesdotter
Teckning, Olja/Akryl, Collage
Bjärnum
Peter Gruvander
Annan teknik/ Blandteknik
Hässleholm
Kjell Gunnarsson
Keramik, Skulptur
Höör
Vivika Hagberth
Annan teknik/ Blandteknik, Foto, Grafik, Akvarell, Olja/Akryl
Bjärred
Lise Marie Halvorsen
Textil bild
Hörby
Catarina Hansson
Akvarell, Olja/Akryl
Hörby
Eva Hansson
Olja/Akryl
Billesholm
Barbara Hedlund
-
Hässleholm
Anna Heij
Keramik, Skulptur, Olja/Akryl
Lomma
Linda Herrlin
Keramik
Fjärlöv
Zidi Holster
Grafik, Teckning, Olja/Akryl
Malmö/hässleholm
Lena-Maria Jagorstrand
Annan teknik/ Blandteknik, Keramik, Skulptur, Olja/Akryl
Vinslöv
Gudrun Jander
Annan teknik/ Blandteknik, Akvarell, Skulptur
Hjärnarp
Ingela Jarlsson
Keramik, Akvarell, Skulptur, Olja/Akryl
Löberöd
Emanuel Javelid
Olja/Akryl
Löberöd
Marianne Javelid
Silver
Löberöd
Kent Jensen
Olja/Akryl
Staffanstorp
Inga-Britt Jeppsson
Akvarell, Textil bild, Olja/Akryl
Hässleholm
Cathrine Johansson
Grafik
Eslöv
Barbro Jonasson
Keramik, Skulptur
Barsebäck
Benjamin Jönsson
Skulptur
Tyringe
Matti Kallankari
Keramik
Höör
Monica Katz
Keramik
Saxtorp
Hans Kongbäck
Grafik
Lund
Lillemor Larsson
Keramik, Skulptur
Stoby
Lena Larsson
Olja/Akryl
Höör
Göran Lembrer
Foto, Grafik
Flyinge
Inger Leo
Akvarell, Olja/Akryl
Hässleholm
Mats Lindh
Foto, Grafik, Akvarell, Olja/Akryl
Hässleholm
Maj-Lis Löwgren-Folkesson
Grafik, Akvarell, Teckning, Olja/Akryl
Höör
Tina Lundgren
Teckning, Olja/Akryl
Yngsjö
Alf Henry Lundström
Olja/Akryl
Tyringe
Siri Månsson
Keramik
HARLÖSA
Knut Masseck
Trä
Höör
Jon Mills
Akvarell
Perstorp
Irene Moberg Arvedson
Keramik, Skulptur
Hässleholm
Ulla Mosegaard Jensen
Akvarell, Teckning, Textil bild, Olja/Akryl, Collage
Västra Torup
Lars Nedmar
Skulptur
Höör
Anne Nickels
Annan teknik/ Blandteknik, Olja/Akryl
Harlösa
Tommy B Nilsson
Olja/Akryl
Norra Rörum
Kjell Nilsson
-
Tomelilla
Glenn Nilsson
Silver
Trelleborg
Göran Nilsson
Olja/Akryl
Ängelholm
Nils Novén
Silver
Eslöv
Ann Margret Ohlsson
Olja/Akryl
Höör
Jan Olsson
Skulptur, Olja/Akryl
Hässleholm
Karin Palm Lindén
Akvarell
Lund
Gunnel A Pålsson
Akvarell, Olja/Akryl
Tormestorp
Aleksandra Parnes
Akvarell, Olja/Akryl
Tyringe
Yvonne Paulsson
Collage
Höör
Carina Persson
Keramik
Höör
Erik Persson
Keramik
veberöd
Johan Pilesjö
Annan teknik/ Blandteknik, Teckning, Olja/Akryl
Kristianstad
Anna-Stina Purk
Keramik, Akvarell, Textil bild
Hässleholm
Kirsten Raagaard
Teckning, Olja/Akryl, Gouache
Sösdala
Rolf Reimer
Teckning
Smygehamn
Ingrid Robertsson
Annan teknik/ Blandteknik, Grafik, Textil bild, Olja/Akryl, Collage
Perstorp
Elsbeth Rudolvsson
Keramik
Eslöv
Elisabeth Salomonsson
Teckning, Olja/Akryl, Collage
Höör
Pia Samuelsson
Silver
Ystad
Maria Schad
Grafik, Skulptur, Teckning, Olja/Akryl
Höör
Ann Schlyter
Akvarell, Olja/Akryl
Lund
Måns Sjöberg
Akvarell
Lund
Maria Sjöö
Annan teknik/ Blandteknik, Silver, Olja/Akryl, Collage
Tollarp
Leif Sköld
Annan teknik/ Blandteknik
Hästveda
Oline Sörensen
Annan teknik/ Blandteknik, Textil bild
Simrishamn
Johanna Stjerdahl
Silver
Tjörnarp
Jan Stjernkvist
Teckning
Höör
Birgit Gigi Sundelin
Akvarell, Olja/Akryl
Klippan
Vonna.Y Svantesson
Annan teknik/ Blandteknik, Foto, Akvarell, Teckning, Olja/Akryl
Höör
Sven Svensson
Olja/Akryl
Eslöv
Håkan Svensson
Annan teknik/ Blandteknik, Akvarell
Höör
Joosefin Tinglöf
Skulptur, Olja/Akryl
Eslöv
Berit Tuvesson
Keramik
Billinge
Boel Wanjeskog
Annan teknik/ Blandteknik, Olja/Akryl
Vinslöv
Berit Weister
Olja/Akryl
Åhus
Annemarie Wejerfelt Ekedahl
Akvarell, Teckning
Vankiva
Britt Wenemark
Textil bild, Olja/Akryl
Eslöv
Inger Wickström
Olja/Akryl
Höör
Ingrid Winther
Akvarell
Malmö
Ulla Wollin-Kulle
Akvarell
Landskrona

Translate

Swedish Danish English Finnish French German Norwegian Spanish

Copyright © Konstrundan Mittskåne.


Allt material på konstrundan.com tillhör Konstrundan Mittskåne eller den konstnär som skapat respektive målning och text.
Inget material på konstrundan.com får användas i andra sammanhang utan godkännande från upphovsrättsägaren..